“Erkən nikah" mövzusunda onlayn maarifləndirici təlim keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Qaradağ Gənclər Evinin birgə təşkilatçılığı ilə 22 iyul 2021-ci il tarixində "Erkən nikah" mövzusunda onlayn maarifləndirici tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Qaradağ Gənclər Evinin əməkdaşı Aydın Abbaslı iştirakçıları salamlayaraq, mövzunun əhəmiyyətindən bəhs edib.
Daha sonra Ailə problemləri şöbəsinin aparıcı məsləhətçisi Müseyib Şirəliyev təqdimatla çıxış edərək, erkən nikaha səbəb olan risk faktorları, erkən nikahın fəsadları, ölkəmizdə və dünyada erkən nikahlara dair statistik məlumatlar, qəbul edilmiş sənədlər barədə məlumat verib.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 23 iyun 2020-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Gənclər arasında ailənin və nikahın əhəmiyyəti, onun qorunması və möhkəmləndirilməsi məqsədilə erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələrinə dair maarifləndirmə Qaydası”nı diqqətə çatdıran M.Şirəliyev Komitə tərəfindən bu sənədin icrası istiqamətində görülən işlərin əhəmiyyətini qeyd edib.
Tədbirdə Qaradağ Gənclər Evinin üzvləri, fəal gənclər, eyni zamanda Dövlət Komitəsinin könüllüləri iştirak edib.

An online educational training on "Early Marriage" was held
The State Committee for Family, Women and Children Affairs and Garadagh Youth House jointly organized an online educational event on "Early Marriage" on July 22, 2021.
Opening the event, Mr. Aydin Abbasli Garadagh Youth House employee greeted the participants and spoke about the importance of the topic.
Afterwards, Mr. Museyib Shiraliyev, a leading consultant of the Family Problems Department made a presentation on the risk factors leading to early marriage, the consequences of early marriage, statistics on early marriages in our country and the world, and the documents adopted.
Noting the "Rules for raising awareness of young people about the importance of family and marriage, the negative consequences of early marriage and consanguineous marriage in order to protect and strengthen it" approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on June 23, 2020, M. Shiraliyev talked about the importance of the work done in the direction of implementation.
The event was attended by members of the Garadagh Youth House, active youth, as well as volunteers of the State Committee.